ΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ DANCE ΣΚΗΝΗ
FOR FREE TRACKS/SETS BE A MEMBER!


GREEK DANCE MUSIC FORUM!

Join the forum, it's quick and easy

ΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ DANCE ΣΚΗΝΗ
FOR FREE TRACKS/SETS BE A MEMBER!


GREEK DANCE MUSIC FORUM!
ΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ DANCE ΣΚΗΝΗ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
GREEK ARTISTS

IF YOU LIKE THIS FORUM

Visit Gbook
Latest topics
» Funny quotes and sayings funny
ARTIST OF THE MONTH-MARK F. ANGELO EmptyMon Jan 10, 2011 7:49 am by jakman

» Greko & Teo Perez - Bon Voyage
ARTIST OF THE MONTH-MARK F. ANGELO EmptySun Dec 19, 2010 12:05 pm by djkolias

» ARTIST OF THE MONTH-ZIGER
ARTIST OF THE MONTH-MARK F. ANGELO EmptyTue Nov 30, 2010 7:52 pm by admin

» darkon-colorfull drops
ARTIST OF THE MONTH-MARK F. ANGELO EmptySun Nov 28, 2010 5:26 pm by admin

» ARTIST OF THE MONTH-MARK F. ANGELO
ARTIST OF THE MONTH-MARK F. ANGELO EmptySun Nov 14, 2010 7:34 pm by admin

» Το νέο single των ΟΚ λέγεται "2"!
ARTIST OF THE MONTH-MARK F. ANGELO EmptyWed Oct 13, 2010 12:51 am by vangelisorfas

» DJ VIERRO-ARTIST OF THE MONTH OCTOBER
ARTIST OF THE MONTH-MARK F. ANGELO EmptySat Oct 02, 2010 12:53 pm by admin

» DARKON-BEYOND THE HORIZON FOR FREE
ARTIST OF THE MONTH-MARK F. ANGELO EmptyThu Sep 30, 2010 7:56 pm by admin

» Jonny Vee - Sound Fragments ep.03
ARTIST OF THE MONTH-MARK F. ANGELO EmptyWed Sep 29, 2010 2:06 pm by jonnyvee

» Help! που μπορω να κανω flyers!?
ARTIST OF THE MONTH-MARK F. ANGELO EmptyTue Sep 21, 2010 2:42 pm by DJRA

SHARE THIS FORUM
Share |
free counters
FREE SETS
facebook fan page

ARTIST OF THE MONTH-MARK F. ANGELO

Go down

ARTIST OF THE MONTH-MARK F. ANGELO Empty ARTIST OF THE MONTH-MARK F. ANGELO

Post by admin Sun Nov 14, 2010 7:34 pm

MARK F. ANGELO

ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ


MARK F. ANGELO

ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ


Ο Mark F. Angelo γεννήθηκε & μεγάλωσε στην Αθήνα. Τα πρώτα του μουσικά βήματα έγιναν σε νεαρή ηλικία, καθώς φοίτησε σε μουσικό σχολείο, κάτι το οποίο τον οδήγησε στη σύνθεση αλλά και στην παραγωγή μουσικής τόσο για τον ίδιο, όσο και για άλλους καλλιτέχνες. Σε ηλικία μόλις 22 χρόνων, απολαμβάνει το πρώτα του 2 releases, στις Αμερικανικές System Recordings και Red Dust Records ενώ ένα χρόνο αργότερα, υπογράφει με τη Bonzai Music.
Το 2009 υπογράφει στη MY Group, όπου πλέον αρχίζει να δουλεύει με ανερχόμενους και ταλαντούχους ανθρώπους όπως οι Vegas και η Shaya. Η τελευταία μάλιστα συμμετέχει στο πρώτο του single με τίτλο ‘My Radio’! Μια πολύ σημαντική συνεργασία για τον Μark F. Angelo ήταν και το theme track των Mad Video Music Awards 2010 by Vodafone, “Far From Everything” featuring Shaya, το οποίο έχει την υπογραφή του!
Το καλοκαίρι του 2010 ο Μark F. Angelo κυκλοφόρησε το προσωπικό του cd “Play.Pause.Stop.Rewind.” από την MY Group και την Sony Music, το οποίο περιλαμβάνει special all star συμμετοχές όπως: Onirama, Vegas, Alex Kavvadias (Matisse), Shaya, Λυδία, Jamie Jay, Hazel.
Τον Σεπτέμβριο,2010, κυκλοφόρησε το τρίτο single με τίτλο “Μη σε νοιάζει” με τη συμμετοχή των Vegas, το οποίο μάλιστα αποτελεί και το theme track του τηλεοπτικού show του Alpha, Big Brother. Την ίδια περίοδο κυκλοφόρησαν και δύο νέες version του “Far From Everything”. Πρόκειται για την ατμοσφαιρική-acoustic εκδοχή από τον Mark F. Angelo αλλά και το club remix από τον διεθνούς φήμης Βέλγο παραγωγό, Emanuel Kosh.

O Mark F. Angelo μιλάει στο Beat-Town

Σε μία χρονιά όπου οι Έλληνες Dance/House παραγωγοί έχουν πάρει τα πάνω τους, ο Mark F. Angelo εμφανίστηκε από το πουθενά μ’ ένα εξαιρετικό κομμάτι. Με την πρώτη του δισκογραφική δουλειά να κυκλοφορεί ήδη στα καταστήματα, ο Mark μας απάντησε σε μερικές ερωτήσεις ώστε να τον γνωρίσουμε καλύτερα, να μάθουμε τα μελλοντικά του σχέδια αλλά και να διαβάσουμε πράγματα γύρω από το παρελθόν του και τις επαγγελματικές του προτιμήσεις.

.

Beat-Town: Πριν μπούμε στο μουσικό σκέλος της συνέντευξης, θες να μας πεις δυο-τρία πράγματα για σένα?

Mark F. Angelo: Είμαι 26 χρονών, γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Αθήνα. Μετά το μουσικό Λύκειο, παρακολούθησα courses σε σχολή ηχοληψίας.

BT: Με τι άλλο ασχολείσαι πέρα από την μουσική στην καθημερινότητά σου?

Mark F. A: Πριν λίγα χρόνια δούλευα σε εργοστάσιο με μηχανήματα ανακύκλωσης (!!!) αλλά δε σταμάτησα ποτέ να ασχολούμαι με τη μουσική. Αυτή τη στιγμή, οι παραγωγές στο studio και το DJing δε μου αφήνουν τα κατάλληλα χρονικά περιθώρια για να ασχοληθώ με κάτι άλλο.

BT: Έχεις κάποιο hobby ή έναν συγκεκριμένο τρόπο να χαλαρώνεις σε μία κουραστική μέρα?

Mark F. A: Συνήθως χαλαρώνω κάνοντας mountain bike, βλέποντας South Park, Family Guy ή μια καλή ταινία.

BT: Αλήθεια, ξεκίνησες πρώτα σαν Dj παίζοντας σε μαγαζιά ή κατευθείαν σαν παραγωγός?

Mark F. A: Από τη στιγμή που αγόρασα το πρώτο μου PC, ξεκίνησα να πειραματίζομαι ως DJ και ως παραγωγός. Στη συνέχεια, άρχισα να παίζω σε μικρά μαγαζιά ( Prog. House – Vocal House – Tech) και μετά από λίγα χρόνια, συνειδητοποίησα ότι ήθελα να ασχοληθώ επαγγελματικά τόσο με την παραγωγή όσο και με το DJing.

BT: Είχα δει ότι πριν από την συνεργασία με Mad και Sony ήσουν με κάποιες ξένες εταιρίες σε επαφή. Πότε έγινε αυτό? Ποια κομμάτια είχες κυκλοφορήσει μαζί τους και πως προέκυψε η αλλαγή με την Sony?

Mark F. A: Στις αρχές του 2007 κυκλοφόρησαν τα πρώτα μου single από τη Bonzai Music (Be) και λίγο αργότερα ένα remix από τη System Recordings (Usa) με διαφορετικό όνομα. Εδώ και ένα χρόνο ανήκω στην MY Group, μέσω της οποίας προέκυψε και το δισκογραφικό συμβόλαιο με την Sony Music Greece.

BT: Περίμενες ποτέ ότι το «Far From Everything» θα έχει τόσο μεγάλη επιτυχία?

Mark F. A: Όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό γιατί ξέρω ότι απέχει λίγο από τον mainstream ήχο της Ελλάδας. Αποδείχτηκα λάθος …ευτυχώς..! Χαίρομαι ιδιαίτερα για αυτή την εξέλιξη.

Far From Everything


BT: Σου ήρθε απότομα όλη αυτή η επιτυχία με τις εμφανίσεις στα MAD awards, charts κτλ?

Mark F. A: Ναι σίγουρα. Πρώτη φορά μου συμβαίνει να εμφανίζομαι μπροστά σε τόσο κόσμο, να δίνω συνεντεύξεις και να μιλάω μπροστά σε μια κάμερα.Πλέον και αυτό το κομμάτι αποτελεί μέρος της δουλειάς μου. Η προσαρμογή δεν είναι πολύ εύκολη. Ευτυχώς, έχω αρχίσει να το ξεπερνάω.

BT: Συνήθως από ένα hit δεν εντυπωσιάζομαι σαν ακροατής, αλλά περιμένω πάντα να ακούσω πρώτα την ολοκληρωμένη δουλειά για να κρίνω έναν καλλιτέχνη. Ο πρώτος σου δίσκος ήταν ιδιαίτερα καλός και ήθελα να μάθω κι από εσένα αν έμεινες κι εσύ ευχαριστημένος από το τελικό αποτέλεσμα. Υπάρχει κάτι που θα ήθελες να αλλάξεις αν μπορούσες?

Mark F. A: Ακριβώς κι εγώ το ίδιο πιστεύω. Δεν μπορείς να βγάλεις εύκολα συμπέρασμα από ένα μόνο track. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα, το performing των καλλιτεχνών που συμμετείχαν και το γενικό ύφος του δίσκου.Δεν θα άλλαζα τίποτα από το δίσκο, όλα έγιναν με μεγάλη προσοχή από μένα και την ομάδα μου.

BT: Έχεις δουλέψει με γυναικείες φωνές, με ανδρικά vocals αλλά και με μια πιο urban συμμετοχή (Vegas). Τι προτιμάς ο ίδιος?

Mark F. A: Έχω μια κλίση προς τις γυναικείες φωνές… μάλλον λόγο φύλου..! Να σου πω την αλήθεια, δεν το έχω σκεφτεί έτσι, το κάθε κομμάτι έχει συγκεκριμένες απαιτήσεις. Είμαι πολύ επίμονος στο θέμα παραγωγής της φωνής και θέλω ο τραγουδιστής/ια να δίνει το 100% των δυνατοτήτων του/της. Θέλω να πιστεύω ότι το έχουμε καταφέρει.

BT: Θα ήθελες να δουλέψεις πρώτα μ’ ένα πολύ μεγάλο ξένο DJ ή μ’ έναν πολύ γνωστό ξένο τραγουδιστή?

Mark F. A: Δεν είναι στόχος μου να συνεργαστώ με ένα όνομα γνωστό από το εξωτερικό. Η Ελλάδα έχει αμέτρητους ταλαντούχους καλλιτέχνες/DJs. Από το εξωτερικό θα ήθελα να συνεργαστώ με διάφορους τραγουδιστές που θαυμάζω όπως Sarah McLachlan, William Fitzsimmons, Morrisey, Hayley Williams και πολλούς άλλους.

BT: Ποια είναι τα μελλοντικά σου σχέδια? Θα υπάρξει επόμενο single από τον δίσκο σου, ίσως και με βίντεο? Ετοιμάζεις έναν νέο δίσκο?

Mark F. A: Έχει ήδη κυκλοφορήσει το νέο single «Μη Σε Νοιάζει» με τη συμμετοχή των Vegas και σύντομα θα γίνουν τα γυρίσματα του video σε σκηνοθεσία Δημήτρη Πλατανιά και Γιάννη Παπαδάκου-η ίδια ομάδα που σκηνοθέτησε το video για το «Far From Everything».Όσο για δεύτερο άλμπουμ… είναι λίγο νωρίς ακόμα, έτσι δεν είναι…;

BT: Με τι προγράμματα και εργαλεία δουλεύεις στις συνθέσεις σου?

Mark F. A: Όλη η δουλειά γίνεται σε μια παλιά έκδοση του Nuendo της Steinberg. Δουλεύω πολύ το midi το οποίο με έχει βολέψει αρκετά. Επίσης, προτιμώ να χρησιμοποιώ hardware synths, έχω ένα Nord Rack 2x και το Doepfer dark energy. Η κάρτα ήχου που χρησιμοποιούσα χρόνια ήταν η Μ-Audio fast-track αλλά μόλις την άλλαξα για μια Motu 828mkII. Ακούω με τα BX-8 Studiophile της M-Audio.

BT: Όταν παίζεις μουσική στις εμφανίσεις σου, δουλεύεις με laptop ή live set και μπόλικο εξοπλισμό?

Mark F. A: Προς το παρόν δουλεύω με cd players , mixer και ένα korg kaoss pad. Θέλω να προσθέσω μελλοντικά Laptop με midi controller και synths.Σιγά σιγά θέλω να καταφέρω το live set να έχει πραγματικά live όργανα τα οποία θα παίζονται εκείνη τη στιγμή πάνω στο stage.

BT: Τεστάρεις κομμάτια που δεν έχεις αποφασίσει αν θα τα κυκλοφορήσεις σε μαγαζιά για να δεις πρώτα την αντίδραση του κόσμου?

Mark F. A: Φυσικά, θεωρώ ότι είναι ο καλύτερος και ο πιο άμεσος τρόπος για να δεις τις αντιδράσεις του κόσμου.

BT: Πρόσεξα ότι όλα αυτά τα χρόνια ήμασταν σαν ακροατές της ηλεκτρονικής μουσικής διαβασμένοι, αλλά δίναμε λίγη προσοχή στους δικούς μας καλλιτέχνες. Τα τελευταία δυο χρόνια όμως, βλέπω μία θετική αλλαγή σ’ αυτό. Τι πιστεύεις ότι άλλαξε και ώθησε τον κόσμο να υποστηρίξει τους δικούς του καλλιτέχνες?

Mark F. A: …Τίποτα απολύτως, απλά οι Έλληνες παραγωγοί έχουμε φτάσει πλέον στο σημείο να συναγωνιζόμαστε τους ξένους παραγωγούς τόσο σε επίπεδοσύνθεσης όσο και τεχνογνωσίας. Είναι μια πολύ καλή περίοδος για την ηλεκτρονική μουσική στην Ελλάδα.

BT: Αρκετοί ξένοι καλλιτέχνες και δισκογραφικές εταιρίες γκρινιάζουν για το διαδίκτυο, αλλά στην περίπτωση σου νομίζω ότι σε βοήθησε αρκετά. Το βλέπεις κι εσύ σαν ένα σημαντικό εργαλείο?

Mark F. A: Το internet μόνο καλό μπορεί να κάνει γιατί ουσιαστικά διαφημίζεις δωρεάν της δουλειάς σου. Είναι σίγουρα σημαντικό εργαλείο καθώς έχεις άμεση επικοινωνία με το κοινό σου, ανταλλάσσεις απόψεις και γενικότερα αυτό πιστεύω σε κάνει να γνωρίζεις που βρίσκεσαι και ίσως σε κάνει καλύτερο. Όσον αφορά τη πειρατεία στο internet είναι ένα φαινόμενο το οποίο τείνει να σταματήσει τόσο στην Αμερική όσο και στην Ευρώπη όμως για την Ελλάδα ίσως αργήσει λίγο…

BT: Που μπορεί ο κόσμος να σε απολαύσει live? Παίζεις σε κάποιο μαγαζί? Ετοιμάζεις κάποιες ζωντανές εμφανίσεις?

Mark F. A: Είμαι πολύ ενθουσιασμένος γιατί θα εμφανίζομαι με τους Onirama, τον Μύρωνα Στρατή και την Shaya σε έναν ολοκαίνουριο χώρο στο Γκάζι.Μέχρι τότε συνεχίζονται τα δυνατά DJ set ανά την Ελλάδα.

BT: Κάτι που θα ήθελες να μεταφέρεις στους αναγνώστες του Beat-Town που θέλουν να ασχοληθούν κι εκείνοι με την ηλεκτρονική μουσική?

Mark F. A: Να ακούν, να πειραματίζονται και να τολμούν.

Ευχαριστώ πολύ τον Mark F. Angelo για την συνέντευξη και του εύχομαι καλή συνέχεια σ’ ότι και αν κάνει.

.

Για επικοινωνία και πληροφορίες γύρω από τον Mark F. Angelo:

Facebook (1) – https://www.facebook.com/pages/Mark-Angelo


Facebook (2) - https://www.facebook.com/angelo

Twitter – http://twitter.com/_Mark_F_Angelo

Youtube Channel - MarkAngelotv

..

Το άλμπουμ του ‘Play.Pause.Stop.Rewind’ κυκλοφορεί από την MY Group και την Sony Music Greece.










admin
admin
Admin

Posts : 434
Points : 1237
Join date : 2010-01-10
Age : 41
Location : greece

http://www.darkonkostasnakopoulos.com

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum